Ultima oră

Debut perfect pentru Petrolul! FC Brașov – Petrolul Ploiești 0-1

iulie 28
00:04 2014

Petrolul a început cu dreptul noul sezon de Liga I. Jucătorii antrenaţi de Răzvan Lucescu s-au impus pe terenul Braşovului, scor 1-0.

Filipe Teixeira a reușit, în minutul 38, o cursă solitară de peste 40 de metri şi l-a învins cu un șut plasat pe Florin Iacob portarul gazdelor. În minutul 72, Toto Tamuz a vrut  să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Atacantul ploieștenilor a driblat tot ce i-a ieșit în cale, dar a şutat peste poartă. Cu cinci minute înainte de final, Adrian Mutu a obţinut o lovitură de pedeapsă, după un fault în careu comis de Aganovici. ”Briliantul” a executat dar a ratat, tânărul portar al stegarilor ghicindu-i colțul. Până la final, “stegarii” au căutat golul egalizator, dar fără succes.

Următoarea partidă a Petrolului va avea loc joi la Ploiești, în turul trei preliminar al Ligii Europa, acolo unde ploieștenii vor primi vizita vicecampioanei Cehiei, Viktoria Plzen. Partida va începe la ora 21.00 și va fi transmisă în direct de postul de televiziune Digisport 1.

Caseta tehnică
FC Brașov – Petrolul Ploiești 0-1 (Teixeira 38′)

FC Braşov: Fl. Iacob – Vagner, Machado, Leko, Barna – Constantinescu (Enceanu ’87), Aganovici, C. Munteanu, Serginho – Păun (Grigorie ’46), Buga (L. Ganea ’59). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Petrolul Ploieşti: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Hoban, Beţa (Fanchone ’55) – Marinescu (Albin ’65), De Lucas – Priso, Mutu, Teixeira – Tamuz (Mustivar ’74). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Leko ’44, Constantinescu ’55, Machado ’73, C. Munteanu ’86 / Beţa ’45, Pecanha ’86.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Ovidiu Artene, Sebastian Stoianov (asistenţi) – Cătălin Popa (rezervă).

Observatori: Dan Petrescu, Viorel Ilinca.