Ultima oră

VIDEO / CALIFICARE: ”AȘA” a trebuit să fie! ASA Tg. Mureș – Petrolul 0-1

decembrie 04
20:25 2014

Petrolul Ploiești s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timișoreana la fotbal, după ce a învins pe ASA Tg. Mureș cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe stadionul ”Trans-Sil” din Tg. Mureș, în sferturile de finală ale competiției KO, informează agerpres.ro.

Unicul gol al partidei a fost reușit de uruguayanul Juan Albin (88), după o minge respinsă de portarul Eduard Stăncioiu la șutul lui Filipe Teixeira.

După o primă repriză destul de echilibrată, mureșenii au trimis de două ori mingea în bară, prin Nicolas Gorobsov (60), din lovitură liberă, și Claudiu Voiculeț (69), ratând și alte ocazii mari, prin Henrique (79) și Claudiu Bumba (86). Petrolul a avut și ea situații notabile, prin Ioan Filip (61) și Victoraș Astafei (81), înainte de a marca golul victoriei.

Petrolul a ajuns până în semifinalele Cupei și în sezonul trecut, când a fost eliminată de Astra Giurgiu.

ASA a pierdut primul meci pe teren propriu în stagiunea competițională 2014-2015.

În semifinalele Cupei României s-au mai calificat CFR Cluj și ”U” Cluj, ultima semifinalistă urmând să fie decisă dintre CS Universitatea Craiova și Steaua (joi seara).

Caseta tehnică
ASA Tg. Mureș — Petrolul Ploiești 0-1 (0-0), Stadion ”Trans-Sil” — Tg. Mureș
Marcator: Juan Albin (88).

ASA: Stăncioiu (cpt) – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – Gorobsov (90 Axente), Mureșan – Hora, Goga (64 Bumba), Voiculeț – Henrique (81 Amauri). Antrenor: Cristi Pustai

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Ipsa, Satli, Beța – Filip, De Lucas – Nepomuceno (75 Mustivar), Albin (90+2 Peteleu), Teixeira (cpt) – Tamuz (80 Astafei). Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Aurel Oniță (Constanța), Mircea Mihail Grigoriu (București); arbitri asistenți: Cătălin Popa (Pitești)

Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Aurel Ionescu (București) — FRF