Grupă de foc pentru România, la tragerea la sorți în Liga Națiunilor!
foto: libertatea.ro

Naţionala de fotbal a României a fost repartizată în Grupa a 4-a a Ligii C din Liga Naţiunilor, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania, potrivit tragerii la sorţi efectuate miercuri la Lausanne, informează agerpres.ro.
Fostul internaţional finlandez Jari Litmanen a efectuat tragerea la sorţi în Liga C. România a fost cap de serie în acest eşalon valoric.
Partidele se vor disputa tur-retur în septembrie, octombrie şi noiembrie 2018.
Câştigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediţiei următoare. Ultimele clasate vor retrograda în seria inferioară.

foto: frf.ro
Pe 2 decembrie 2018 va avea loc tragerea la sorţi pentru preliminariile EURO 2020. Cele şase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanţelor din grupele Ligii Naţiunilor. În seria României (Liga C), câştigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică pentru preliminariile EURO 2020.
Preliminariile EURO 2020 se vor desfăşura în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Naţiunilor merg în play-off-ul Ligii Naţiunilor (martie 2020).
Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai buna în grupele Ligii Naţiunilor). Finalistele se vor duela într-o singura manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020.
Nu există comentarii pentru moment, vrei să adaugi unul?
Scrie un comentariu