Ploieștiul Patria Noastră

Știri

Ultima oră

Nici a treia oară nu a fost cu noroc. Simona Halep învinsă în finala de la Australian Open!

ianuarie 27
14:00 2018

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a fost învinsă cu 7-6 (2), 3-6, 6-4 de daneza Caroline Wozniacki, numărul 2 WTA, sâmbătă, la Melbourne, în finala turneului Australian Open, informează agerpres.ro.

Halep (26 de ani) a ratat pentru a treia oară cucerirea unui titlu de Mare Şlem, după ce a pierdut două finale la Roland Garros, în 2014 şi 2017. Wozniacki (27 ani), care de luni va fi din nou numărul unu mondial, cucereşte primul său Grand Slam, la a treia finală jucată (a pierdut la US Open în 2009 şi 2014).

Simona Halep a fost aproape de a izbuti performanţa carierei, după ce a condus cu 4-3 în decisiv, însă a pierdut setul, deşi a servit de două ori.

Halep a fost mai ofensivă decât daneza, care a demonstrat de ce este considerată jucătoarea cu cea mai bună defensivă din circuitul profesionist, salvând mingi incredibile. Românca a plătit şi preţul pentru un turneu epuizant, dus până în finală în ciuda unei accidentări la gleznă în primul tur.

Wozniacki a început mai bine meciul şi a condus cu 3-0 în primul set, dar apoi Halep a reuşit să îşi calibreze loviturile şi a revenit în meci. Wozniacki a avut 5-2, dar Simona şi-a făcut serviciul şi a reuşit primul său break, iar apoi a egalat, 5-5. Cele două au ajuns în tiebreak, unde daneza a fost mai precisă, reuşind să se impună clar, cu 7-2.

Halep a început bine setul al doilea, la capătul unui ghem în care a salvat patru mingi de break. După ce a acuzat o stare de slăbiciune  şi dureri la coapsă, constănţeanca a reuşit un nou break.  A salvat apoi trei mingi de break, transformând a treia minge de set (6-3).

Din cauza căldurii excesive înaintea setului decisiv a fost aplicată regula celor 10 minute de pauză.

Wozniacki a început mai bine setul al treilea, dar Halep a reuşit să recupereze break-ul la capătul unui ghem disputat. Daneza a câştigat din nou contra serviciului, pentru 3-1, însă Halep nu a renunţat la luptă, a jucat agresiv şi a reuşit să egaleze, 3-3.

Simona a preluat conducerea, dar Wozniacki a cerut timeout medical, primind îngrijiri la genunchiul stâng. Pauza a scos-o pe Simona din ritm şi Caroline Wozniacki a câştigat ultimele trei ghemuri şi meciul, după ce a salvat formidabil mingi trimise de Halep.

Halep, care a salvat trei mingi de meci în faţa americancei Davis şi două în semifinala cu Kerber, s-a înclinat după două ore şi 50 de minute de joc.

Halep va pierde locul 1 mondial pe care îl ocupa din data de 9 octombrie (16 săptămâni consecutive).

Wozniacki a primit un cec de 4 milioane de dolari australieni şi 2.000 de puncte WTA pentru victoria sa, în timp ce Halep a fost recompensată cu 2 milioane de dolari şi 1.300 de puncte.