Ploieștiul Patria Noastră

Știri

Ultima oră

FCSB a fost eliminată din Cupa României! Echipa lui Gigi Becali, umilită de Hermannstadt!

martie 01
16:17 2018

FCSB a reuşit să se facă de râs în sferturile de finală ale Cupei României. Vicecampioana României a fost umilită de divizionara secundă Hermannstadt. Sibienii s-au impus cu un neverosimil 3-0.

Golurile au fost marcate de Rusu (12 şi 63) şi de Blănaru (30). FCSB a terminat partida cu un om mai puţin pe teren, după ce Ovidiu Popescu a fost eliminat în minutul 74.

Penalty anulat pentru FCSB

În minutul 33 al partidei, roș-albaștrii au primit lovitură de la 11 metri, după un henț comis în careu de Danci. Arbitrul Cătălin Popa s-a sfătuit cu unul dintre asistenți și a anulat penalty-ul pentru că Filip a fost cel care a atins primul mingea cu mâna și mai apoi jucătorul gazdelor.

Calificarea în semifinalele Cupei României reprezintă o premieră pentru Hermannstadt. Gruparea ardeleană s-a înfiinţat în 2015.

Hermannstadt este a doua echipă care se califică în semifinalele Cupei României, după Gaz Metan Mediaş, care a trecut de Astra Giurgiu, scor 1-0. CSU Craiova – Dinamo, pe 6 martie, și FC Botoșani – CSM Poli Iași, 13 martie, sunt celelalte două sferturi de finală.